štýl

St
01
nov

Vďaka projektu sme skvalitnili život deťom, mládeži i seniorom

V Centre sociálnych služieb Horelica sa snažíme poskytovať klientom kvalitné a zároveň podnetné služby a terapie. Vo februári 2017 sme sa zapojili do grantového programu Projekty zamestnancov prostredníctvom nadácie Volkswagen Slovakia. Tento projekt mal prostredníctvom canisterapie pomôcť našim klientom precvičovať jemnú motoriku, kognitívne schopnosti a vytvoriť nové prostredie plné rôznych podnetov. Obrovskou radosťou pre nás bolo, keď sme finančný príspevok z nadácie Volkswagen Slovakia získali. Vďaka nemu sme mohli zorganizovať 22 canisterapeutických stretnutí pre seniorov, deti a mládež s fyzickým a mentálnym postihnutím. Realizátorom týchto stretnutí bolo občianske združenie Caniscentrum K-7 zo Žiliny.
Št
05
okt

IPL svetlo - zázrak v oblasti odstraňovania chĺpkov

Aj keď už IPL svetelná epilácia nie je úplnou novinkou pri odstraňovaní chĺpkov, tak jej obľúbenosť stúpla najmä v tomto roku. Z roka na rok sa na ňu spolieha čoraz viac žien a na niektoré oblasti používajú IPL epilátory aj muži. V čom spočíva jej najväčšie plus a ako intenzívne pulzné svetlo vlastne funguje? Technológia intenzívneho pulzného svetla sa na odstraňovanie chĺpkov začala používať pred niekoľkými rokmi. Pretože jej výsledky sa nedajú jednoznačne zaručiť, spočiatku sa na ňu nespoliehalo toľko žien. Lenže túžba po trvalo hladkej pokožke je väčšia, a preto obľuba IPL epilácie z roka na rok stúpa. A to nielen medzi ženami, ale aj medzi mužmi.   Ako to funguje?
St
04
okt

Úspešný medzinárodný projekt ,, OFFLINE - ONLINE"

V dňoch 26.8.2017 až 3.9.2017 sa v priestoroch Penziónu Centrál v Oščadnici v rámci programu Erasmus+ uskutočnil medzinárodný projekt "OFFLINE-ONLIFE". Zorganizovala ho skupina piatich mladých ľudí vo veku 18 – 21 rokov zo Žiliny a okolia. Išlo o mládežnícku výmenu, ktorej sa zúčastnilo dovedna 26 účastníkov z 5 európskych krajín - Slovenska, Poľska, Chorvátska, Talianska a Španielska. Cieľom celého projektu, ako naznačuje už názov, bolo poukázať na veľký problém súčasnej spoločnosti a najmä mládeže, ktorým sú sociálne siete a sociálne médiá. Prostredníctvom rôznych aktivít, kreatívnych workshopov a prezentácií sa účastníci oboznámili nielen s rizikami, ktoré sociálne médiá v súčasnosti vytvárajú, ale tiež s tým, ako ich správne využiť vo svoj prospech a ako s nimi dobre zaobchádzať.
Ne
01
okt

Farnosť sv. Jakuba Kysucké Nové Mesto

História  
Ne
24
sep

Do skanzenu sa nasťahovali filmári. V rozprávke si zahrajú aj Kysučania

O tom, že je náš kysucký región nádherný niet pochýb. Vyhľadávajú ho na oddych ľudia zo širokého okolia, známi herci, speváci. A tiež filmári. Minulý týždeň sa časť kysuckého skanzenu vo Vychylovke stala dejiskom natáčania česko-slovenskej rozprávky Čertie brko. Keďže komparz hľadali filmári medzi Kysučanmi, našinci si mohli vyskúšať, aké je to, byť pri natáčaní filmu.
So
23
sep

V Kysuckom skanzene predstavia prácu kováčov z Kysúc

Tvorivú prácu zručných majstrov kováčov z Kysúc uvidíte v nedeľu 24. septembra 2017 pri objekte U Rybov v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica. Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov prezentačné podujatie, ktoré sa nesie pod názvom „Ohňom a kladivom“, ktoré si môžete pozrieť od 11. 00 hod. Program obohatí svojím  účinkovaním od 13. 30 hod. Ľudová hudba Vladka Tomčalu zo Starej Bystrice.Skanzen Vychylovka je posiaty drevenicami hlavne zo zátopovej oblasti Riečnica a Harvelka. Medzi  ne patrí aj  Kováčska vyhňa v usadlosti Do Poništa. Každé remeslo má zlaté dno, ako sa hovorí. Medzi vychýrené kysucké remeslo patrilo a patrí aj kováčstvo.
Št
21
sep

Kam v Čadci? Pozývame Vás do Tanečného štúdia MALIKA

Mile ženy a dievčatá touto cestou by som sa Vám chcela prihovoriť a znova vám priblížiť čaro orientálneho tanca (brušného tanca). Do nášho štúdia môže zavítať ktorákoľvek žena,na veku a kilách nezáleží. Skúsená lektorka Vás pri orientálnej hudbe zasvätí do tohto krásneho a zdravého tanca. Touto lektorkou som ja. Volám sa Gulia a tento tanec už 12 rokov učím aj kysucké ženy. Preto mám možnosť jeho účinky sledovať nielen na sebe, ale aj na iných ženách. Nie je to len práca s telom ale aj s energiou. Kladiem veľký dôraz na správne dýchanie, držanie tela. Súčasné ženy sú veľmi uponáhľané, dýchajú plytko a „nestíhajú“ dýchať do bruška. Dokonca ani móda im to neumožňuje, lebo vraj moderné ženy sú s plochým bruchom. Pri orientálnom tanci vyplavujú hormóny šťastia a je úžasné sledovať ich účinky už počas tréningu. Niekedy prichádzajú ženičky na hodinu unavené, ale po prvých pár pohyboch sa začínajú usmievať a uvoľňovať.
St
20
sep

Vydarený 1. festival seniorov Kysúc

Pred niekoľkými dňami, za krásneho slnečného dňa  pozýval piesňami krojovaný sprievod mladých aj seniorov na 1. ročník festivalu. Zišlo sa nás 210 účinkujúcich. Na Matičnom námestí sa ozýval spev takmer celý deň. Začiatok slávnostného otvorenia sa začal spevom všetkých prítomných súborov zaspievaním piesne Kysuca s pridaním spevu aj prítomných.  Krásnymi veršami podujatie otvorila  moderátorka  E. Houštecká. Po nej požiadal o príhovor prednosta Okresného úradu v Čadci J. Šimčisko. Svojou účasťou nás potešili aj zástupcovia politického a verejného života, aby povzbudili seniorov pri ich vystúpeniach. Vystúpilo 12 súborov. Úvod festivalu patril mladým, ktorí pozdravili seniorov krásnym spevom, spevácka skupina zo ZUŠ M.R. Štefánika, svojím tancom a spevom sa predstavili deti zo Špeciálnej základnej školy v Čadci. Ako hostia vystúpil v krásnych krojoch  detský  súbor svojimi piesňami  a tancami zožali veľký úspech.
Pi
08
sep

20 rokov úspešnej existencie jazykovej školy Akadémie vzdelávania v Čadci

Tento september si pripomíname 20. výročie od otvorenia prvého kurzu anglického jazyka v našej jazykovej škole. Ako to všetko vlastne začalo: V lete 1997 sa pracovníci Akadémie vzdelávania v Čadci rozhodli, že to skúsia a pozvú do nášho mesta zahraničných lektorov na výuku angličtiny v jazykových kurzoch. V októbri sa tak stalo a Čadčania, ale aj ľudia z okolia začali navštevovať anglickú jazykovú školu s rodeným hovoriacim z USA. Vtedajší riaditeľ AV pobočka Čadca PhDr. Milan Gacík s pracovníčkou zabezpečili všetko potrebné pre zahraničného lektora a začiatok našej „jazykovky“ sa mohol úspešne spustiť.   Ako vyzerali jazykové kurzy v roku 1997?
Pi
01
sep

Oščadničania reprezentovali kysucký folklór vo Východnej

Za slnečného počasia sa uskutočnilo nedávno v amfiteátri Východná stretnutie speváckych a tanečných skupín, folklórnych súborov zo Žilinského kraja Jednoty dôchodcov Slovenska ale i družobných organizácií z Moravsko - sliezkeho kraja a Karlovarského kraja ČR, dôchodcovia z Bielsko Bialej z Poľska, z Maďarska a Ukrajiny, JDS Košického kraja a JDS z jednotlivých okresov Žilinského kraja. Toto stretnutie sa uskutočnilo s finančnou podporou EÚ. Celkom vystúpilo 25 súborov. Našu OO JDS v Čadci reprezentovali Folklórny súbor DEDOVANKA a Čerňanskí seniori z Čierneho. Organizáciu ZO JDS  a obec Oščadnica úspešne reprezentovali ženičky a mládenci z FS DEDOVANKA, ktorí pôsobia pri ZO SZTP a ZO JDS v Oščadnici. Súbor vedie Veronika Mačuhová. Vystúpili v tradičných krojoch obce Oščadnica s ľúbozvučnými piesňami v nárečovom prevedení z Oščadnice. Spev  bol sprevádzaný aj tancom. Na heligónke súbor sprevádzal Stanislav Kucharčík.

Stránky

Subscribe to štýl