rozhovor

Ne
06
aug

„Môj vzťah k tomuto chrámu je veľmi vrúcny, srdečný“, hovorí o Živčákovej, farár a správca farnosti Korňa, Ivan Mahrík.

Živčákovú, známu tiež aj ako kysucké Lurdy, navštevujú tisícky pútnikov. Do povedomia ľudí vošla v roku 1958, keď sa na tomto vrchu Turzovčanovi Matúšovi Lašutovi zjavila Panna Mária. Zvesť sa rýchlo rozšírila a napriek zložitému obdobiu počas socialistickej éry začali chodiť do Turzovky pútnici. V roku 1993 postavili a vysvätili na vrchu Živčákovej kaplnku Panny Márie, Kráľovnej pokoja. Pri jej zrode stál aj farár a správca farnosti Korňa Ivan Mahrík, s ktorým sme sa porozprávali.   Hovoria o vás, že ste nesmierne činorodý človek. Dokonca vás niektorí označujú za staviteľa, pretože vašou zásluhou vyrástlo na Kysuciach viacero chrámov. Je to pravda?
Ne
09
júl

Expedícia Lada svetom sa rozhodla na na dvoch žiguliach zdolať aj legendárnu Karakoram High Way

Ani tento rok nie je výnimkou a v rámci známej cestovateľskej expedície Lada svetom (s Vasiľom aj na koniec sveta) v sobotu 1. júla vyrazila partička chalanov (tento rok ich je celkovo šesť) na dvojmesačnú cestu po krajinách, ktoré sa nenachádzajú medzi bežnými cestovateľskými  destináciami. O plánoch aj neplánoch, o tom ako sa zrodila a organizovala táto zatiaľ najdlhšia cesta okolo „štvrť“ sveta, sme sa tesne pred odchodom rozprávali s dvoma hlavnými aktérmi - Matejom Fabšíkom a Mariánom Grofčíkom, ktorí majú celý tento neskutočný výlet „na svedomí“. A aby sme nezabudli, chalani sa tento rok rozhodli pre viacero inovácií (pretože všetko treba inovovať), to znamená, že počas celej cesty budú môcť fanúšikovia sledovať ich každodenné napredovanie k stanovenému cieľu na stránke  ladasvetom.sk, kde bude aj GPS tracking, a tiež na FB profile facebook.com/ladasvetom.
Ne
02
júl

Medveď hnedý v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce

Medveď hnedý, ako jeden z druhov veľkých šeliem (ďalšie sú rys ostrovid a vlk dravý) žijúcich na Slovensku, si našiel svoj domov i u nás, v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.  To že medveď je šelma, nie je celkom pravda. Na Slovensku je jeho hlavným zdrojom potrava rastlinného charakteru, približne 90 % a len zvyšok predstavuje živočíšnu zložku. Toto ste možno vedeli, ale čo iné medvedie tajomstvá.  
Ne
18
jún

Pavol Bukovan: Mnohé okamihy sa nedajú zachytiť a ostanú len v mojej pamäti

Čadčan Pavol Bukova je veľký milovník prírody a úžasný fotograf. Jeho fotografie okrem krásnych záberov ponúkajú aj emócie. Človek sa pri pohľade na ne usmeje či híka obdivom. O tom, ako sa k fotografovaniu dostal a čo pre neho znamenajú potulky prírodou nám prezradil v rozhovore.   Ako ste sa dostali k fotografovaniu? Čo bolo prvotným impulzom? Asi pred ôsmimi rokmi som mobilom odfotil v Čadečke svojho prvého srnca. Vtedy som si povedal, že ho musím odfotiť lepšie. Zobral som starý fotoaparát a na druhý pokus som ho už odfotil omnoho lepšie. Síce to bola len malá bodka uprostred snímky, ale aj tak som sa tešil. Asi o mesiac neskôr mi moji rodičia pre moje potulky prírodou kúpili digitálny fotoaparát. Mal som z neho takú radosť, ako keď som v detstve dostal nové autíčko. A v tejto chvíli sa to celé začalo.  
Ne
11
jún

Kysučanka pomáhala ženám a deťom v utečeneckých táboroch

Klára Bernátová, študentka politológie, zaoberajúca sa oblasťou ľudských práv, pochádza zo Zákopčia. Je známa tým, že sa zúčastnila viacerých misií, ktoré boli určené na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou v Sýrii, ale aj utečencom z Lýbie a iných krajín. Mnohých sústredili do utečeneckých táborov. Tento problém imigrantov dostal mladú dobrovoľníčku priamo do terénu, do táborov, kde boli neraz celé rodiny s deťmi. Pomáhala spolu s ostatnými dobrovoľníkmi, zháňala pre utečencov oblečenie i stravu, organizovala pre nich zbierky, a keď bolo treba, pôsobila medzi nimi ako učiteľka. O mladej iniciatívnej dobrovoľníčke informovali médiá, dostala sa na internetové stránky. Stala sa známou a aj medzi čitateľmi uznávanou a obdivovanou. Za svoju misijnú činnosť získala viacero ocenení, naposledy to bola cena Most Mladá osobnosť 2016.  
Ne
04
jún

František Kekely: Keby som mal na výber, či strávim mesiac v New Yorku alebo napríklad v Alpách, bez váhania balím turistické veci

František Kekely je mladík z malej kysuckej obce Ochodnica, ktorý sa rozhodol zmeniť svoj život a to doslovne. Keďže ho baví cestovanie, vymenil svoju prácu v redakcii za inú – adrenalínovú. Je sprievodcom v cestovnej kancelárii, ktorá ponúka zážitkové cestovanie. A tak pre neho nie je nič nezvyčajné, ak počas svojej „pracovnej doby“ stretne stádo zebier, slov či svorku levov. O jeho práci, adrenalíne i výhodách takéhoto cestovania nám prezradil v rozhovore.   Podľa mnohých máš prácu snov. Ako si sa k nej dostal?
Ne
07
máj

Ing. Rastislav Jakuš, PhD.: Prvotným dôvodom premnoženia podkôrneho hmyzu na Kysuciach je novodobé odumieranie smrečín

Pán Ing. Rastislav Jakuš, PhD, pracuje ako vedecký pracovník Slovenskej Akadémie Vied -Ústav ekológie lesa. Pre Kysucký Večerník v krátkom rozhovore zodpovedal  otázky,  ktoré v súvislosti s premnožením lykožrúta a masívnym výrubom stromov, trápia obyvateľov celých Kysúc. V rámci svojej práce mal možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzsko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet).   Aký je súčasný stav napadnutia lesov v regióne Kysúc podkôrnym hmyzom?
Ne
30
apr

Aleš Tvrdý: Sny sú krásne, no realita chutí o niečo lepšie

Filipíny
Veľa ľudí, medzi nimi aj tí zo Slovenska, cestujú za prácou do zahraničia, no len pre málokoho je práca v zahraničí aj koníčkom. Alešovi Tvrdému sa to podarilo a zo zážitkového cestovania sa stala práca na plný úväzok. Pre Kysucký Večerník tohto príjemného Kysučana „vyspovedal“ Miroslav Janouš, vznikol tak rozhovor plný zaujímavých infomácií a postrehov, ktoré so sebou cestovanie prináša.  
Ne
23
apr

Matej Fabšík: Strachom a predsudkami sa nikdy nič nevyrieši. Je treba ísť sa pozrieť do sveta

Cez leto žije cestovaním, na jeseň vždy viac behá a nosí náklady na vysokohorské chaty ako šerpa, no a cez zimu a jar sa zas venuje politike.   Ako to všetko teda začalo? Začalo to ešte dakedy na základnej škole, keď som sa venoval aktívne atletike. Potom prišlo hluché obdobie puberty a keď som si hľadal koníčky, tak som narazil na prácu na vysokohorskej chate. Každý, kto pracuje na horskej chate musí robiť všetky práce. V našich horách ku nim patrí aj vynášanie zásob z doliny na chatu. Čo vám ako prvé príde na um, keď sa povie slovo cestovanie?
Po
17
apr

Slamené kraslice Jána Stopjaka sa pýšia certifikátom Regionálneho produktu Kysúc

Krása slovenského umenia, ktorou nás reprezentujú šikovní umelci po celom svete, je naozaj neoceniteľná. Títo ľudia s láskou vyrábajú rôzne neodmysliteľné súčasti spojené so slovenskými tradíciami. Jedným z takýchto ľudových umelcov je aj pán Ján Stopjak z Kysuckého Nového Mesta, ktoré kraslice zdobené technikou slamy reprezentujú Slovensko po celom svete. Venujete sa naozaj krásnemu ľudovému umeniu, lebo tradičné zdobenie kraslíc ním určite je. Kedy ste sa začal zaoberať touto kreatívnou činnosťou? Zdobeniu kraslíc sa venujem už 36 rokov. Začal som ani neviem ako, jednoducho som to videl a naozaj sa mi to páčilo, tak som to skúsil. A skúšam to až doteraz. Existuje mnoho techník zdobenia kraslíc, akým sa venujete vy?

Stránky

Subscribe to rozhovor