kultúra

Ne
15
okt

Ako to všetko začalo?

Načrúc do studničky prvopočiatkov spomeňme rok 1997, kedy v obci Krásno nad Kysucou na podnet Miestneho kultúrneho strediska, MO SZŽ vznikla ženská folklórna skupina (Fsk)  pod vedením učiteľa Leopolda Kulicha. V tom istom roku sa vedenia Fsk ujal MUDr. Marián Pavčík. Pre členky Fsk boli ušité kroje, na čom mala zásluhu Mekyňová Štefánia. Prvé vystúpenie bolo na folklórnom festivale v Ochodnici v roku 1977. Členkami Fsk boli: Kopásková Mária, Starečková Mária, Blažeková Štefánia, Jakubcová Božena, Jarabicová Justina, Sýkorová Jolana, Buchtová Mária, Šusteková Jolana, Mekyňová Štefánia, Isteníková Mária, Ďuranová Anna st., Gavlasová Oľga, Pavčiková Ernestína.
So
14
okt

Páranie peria v Skanzene Vychylovka

Keď skončila práca na poliach a nastali dlhšie jesenné večery, ženy a dievčatá sa schádzali na spoločnom páraní peria, pretože napárať perie do veľkej periny nebolo vôbec jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Ako sa kedysi páralo perie, si môžete prísť pozrieť a spríjemniť si sviatočný deň v prírode, v nedeľu 15. októbra 2017 v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica, na podujatí nazvanom „Drapte, drapte, drapulenky“.  V programe, ktorý začne o 13.30 hod., uvidíte ľudové zvyky pri páraní peria v podaní Folklórnej skupiny Dolinka z Novej Bystrice. Na podujatie Vás srdečne pozýva Kysucké múzeum v Čadci.   Kysucké múzeum v Čadci, snímka Kysucké múzeum v Čadci
Št
12
okt

POZVÁNKA: Aladin a čarovná lampa v čadčianskom dome kultúry

Dom kultúry v Čadci pozýva na detské divadelné predstavenie ALADIN A ČAROVNÁ LAMPA /vhodné pre deti od 5 rokov/. RODINNÝ MUZIKÁL autorky Tatiany Masníkovej s hudbou Roberta "Ropka" Šimka (Finalista Slovensko hľadá Superstar a líder skupiny Massriot) a Petry Bangóovej. Muzikálový príbeh na motívy rozprávok Tisíc a jednej noci nás zavedie do Bagdadu.  Dobrodružný rozprávkový príbeh plný hudby, tanca, s nádhernými kostýmami, veľkou výpravou a podmanivými svetelnými efektami očarí malých aj veľkých divákov. -r- snímka archív DK
So
30
sep

Jeseň pani bohatá

Tohtoročné leto už pomaly odišlo do zabudnutia, čo však neznamená, že nás nečakajú aj ďalšie radovánky. Medzi ne pokojne môžeme zaradiť aj zber úrody. Je to totiž vyvrcholenie tohtoročnej pestovateľskej a záhradkárskej sezóny.
Pi
22
sep

KLENOTY KYSÚC – hudobné nástroje na Kysuciach

Obec Vysoká nad Kysucou a Muzeum Regionalne i Agroturystyka "Na Grapie" v spolupráci s Kysuckým múzeom Vás pozývajú na vernisáž výstavy v rámci projektu „Z chalupy do chalupy - z Vysokej do Jaworzinky“, aktivita Workshopy a propagácia kultúrneho cezhraničného produktu KLENOTY KYSÚC – hudobné nástroje na Kysuciach zo zbierok manželov Kužmovcov, Kysuckého múzea a výrobcu ľudových hudobných nástrojov Bartolomeja Gernáta. Vernisáž výstavy sa bude konať v piatok 22. Septembra 2017 so začiatkom o 18:00 hod. v zrekonštruovaných výstavných priestoroch vestibulu obecného úradu. Podujatím bude sprevádzať Mgr. Katarína Šulganová. V sprievodnom kultúrnom progrome účinkujú: Detský folklórny súbor Kelčovan a Kapela WAŁASI z Poľska.Vstup je voľný a srdečne je pozvaný každý ...  
Ne
17
sep

Viac ako dvadsiatku unikátnych plastík zo skla môžete obdivovať v Čadci

Galéria Čadca – Mestský dom pozýva svojich priaznivcov na unikátnu výstavu umeleckého skla z dielne svetoznámeho majstra Jána Zoričáka. Ján Zoričák sa narodil na Slovensku, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku. Jeho nádherné diela obdivujú nadšenci umenia po celom svete. V ostatných rokoch vystavuje svoju tvorbu aj na Slovensku. Na Kysuciach sa máme možnosť stretnúť s jeho dielom po prvýkrát. V rámci výstavy môžete obdivovať 28 unikátnych skvostných plastík zo skla. Výstavu si môžete pozrieť do 31. októbra 2017.Galéria je prístupná v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod. a v SO od 8.00 do 12.00 hod. Vstup je voľný.
Pi
15
sep

Svedomie z dielne Detského a mládežníckeho súboru Eva

Z dielne Detského a mládežníckeho divadelného súboru Eva vzišla opäť nová hra Svedomie, ktorá je  spracovaná podľa rovnomennej poviedky Svedomie od Mila Urbana v réžii Evy Matysovej a v dramaturgii Dagmar Jurgovej. Cieľom hry je otvoriť citlivú otázku svedomia. Svedomie má každý z nás, len je veľmi dôležité, kto, alebo čo naň vplýva, a je otázkou charakteru osobnosti, ako sa vysporiada s prípadným zlyhaním, či schopnosťou zmeniť názor, ak je nesprávny. Zárukou kvality je originálne stvárnenie spomínanej témy a transformovanie smerom k divákovi, prostredníctvom klasického slovenského diela a mladých divadelníkov, ktorí sa podieľali na úprave divadelných textov.  V hre sa využívajú netradičné prvky stvárnenia náročných tém, ako je tanec smrti - tanečné vstupy, hudobné motívy Vivaldiho- Štyri ročné obdobia v podaní komorného sláčikového zoskupenia.
Ne
10
sep

Drotár Milan Palčisko z Kysuckého Nového Mesta vystaví svoje výrobky v Čadci

Vyštudoval Stredné odborné učilište strojárske v Kysuckom Novom Meste ako mechanik nastavovač. V roku 1984 začal študovať na Vysokej vojenskej škole Pozemného vojska vo Vyškove na Morave, na motostreleckej fakulte. Po roku štúdia z vysokej školy odišiel a v októbri 1985 nastúpil ako vojak z povolania do Martina. V roku 1988 nastúpil na železničnú stanicu ako signalista, neskôr ako dozorca výhybiek vo Vrútkach. Od svojich štrnástich rokov sa venoval písaniu. Prvé básne mu vyšli už v školskom časopise. Je dlhoročným členom Literárneho klubu Silans v Žiline. Zúčastňoval sa viacerých literárnych súťaží. V roku 2005 získal Čestné uznanie v literárnej súťaži O dúhovú lampu z krajiny Zázračno. Publikoval v literárnom časopise Dotyky, v denníku Smer, Nový čas, v týždenníku Život, Kysuce, Žilinský večerník a niekoľkých literárnych zborníkoch. V decembri 2005 debutoval básnickou zbierkou Perníkové slzy. Okrem poézie píše aj prózu, aforizmy, epigramy a vtipy.
So
09
sep

Kuchyňa starých materí - Kapustová nedeľa

V nedeľu 10. septembra môžete ochutnať tradičné kysucké jedlá z kapusty, pripravované priamo v objektoch na dobových peciach v Skanzene Nová Bystrica - Vychylovka.
Ne
03
sep

Krása ľudového kroja v Kysuckom skanzene

Pozývame vás na prehliadku stálej expozície inštalovanej v Skanzene Vychylovka - v objekte Stanica Skanzen, ktorá dokumentuje históriu ľudového odevu od najstarších čias po súčasnosť.   Od najstarších čias po súčasnosť

Stránky

Subscribe to kultúra