IPL svetlo - zázrak v oblasti odstraňovania chĺpkov

Aj keď už IPL svetelná epilácia nie je úplnou novinkou pri odstraňovaní chĺpkov, tak jej obľúbenosť stúpla najmä v tomto roku. Z roka na rok sa na ňu spolieha čoraz viac žien a na niektoré oblasti používajú IPL epilátory aj muži. V čom spočíva jej najväčšie plus a ako intenzívne pulzné svetlo vlastne funguje?

Technológia intenzívneho pulzného svetla sa na odstraňovanie chĺpkov začala používať pred niekoľkými rokmi. Pretože jej výsledky sa nedajú jednoznačne zaručiť, spočiatku sa na ňu nespoliehalo toľko žien. Lenže túžba po trvalo hladkej pokožke je väčšia, a preto obľuba IPL epilácie z roka na rok stúpa. A to nielen medzi ženami, ale aj medzi mužmi.

 

Ako to funguje?

Aj keď to môže pôsobiť až neuveriteľne, že svetlo odstraňuje chĺpky, je to pravda. Väčšina z Vás pozná laserovú epiláciu, ktorú vykonávajú kozmetické salóny. Intenzívne pulzné svetlo je práve laseru veľmi podobné, ale rozdiel je v tom, že sa používa na ošetrovanie doma.
Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL svetla funguje tak, že počas epilácie sa svetlo dostáva pod povrch pokožky, kde pôsobí na tmavý pigment chĺpkov, tzv. melanín. Toto pôsobenie spôsobí, že chĺpky po ošetrení IPL epilátorom samé vypadnú. Nie vždy okamžite, ale počas niekoľkých nasledujúcich hodín alebo dní. Lenže toto vypadnutie zatiaľ nie je konečné. Na to, aby ste zamedzili ďalšiemu rastu chĺpkov, je potrebné ošetrovanie opakovať. V tej chvíli pôsobí svetlo v miestach, odkiaľ chĺpky vypadli a zabraňuje tak tomu, aby znovu vyrástli.
Celý proces trvá niekoľko mesiacov. Základom je ošetrovanie počas prvých ôsmich týždňov, každý týždeň raz. Pretože IPL svetlo pôsobí účinne len na chĺpky v ich rastovej fáze, je možné, že po prvých týždňoch sa niektoré chĺpky ešte objavia. Vo chvíli, keď sa chĺpky prestanú pravidelne objavovať, je možné prejsť na udržiavaciu fázu epilácie. To znamená, že sa epilácia vykonáva raz za mesiac až dva.

 

Bezpečnosť IPL epilácie

Otázka bezpečnosti tejto metódy odstraňovania chĺpkov je pre mnohých ľudí veľmi dôležitá. Predsa len pracujete pomocou špeciálneho druhu svetla so svojou pokožkou. O určitý stupeň bezpečnosti sa pri týchto prístrojoch stará senzor pokožky. Ten funguje tak, že sníma odtieň pokožky a prispôsobuje mu intenzitu záblesku, aby epilácia zostala bezpečná. IPL epilácia je natoľko prispôsobená domácemu použitiu,  že počas epilovania  nie je potrebné používať žiadne ochranné okuliare.

 

Účinnosť a prípady, keď je potrebné sa IPL epilácii vyhnúť

Hoci sa IPL epilácia môže zdať ako ideálne riešenie pre každého, kto sa chce zbaviť niektorých nechcených chĺpkov, tak je potrebné vedieť, že jej účinnosť je značne individuálna. Pre IPL svetlo je najlepšia kombinácia svetlej pokožky a tmavých chĺpkov. Naopak účinnosť na veľmi tmavej pokožke alebo na veľmi svetlých, šedivých, či ryšavých chĺpkoch je nulová.
Medzi krajné prípady potom patria oblasti s výskytom kŕčových žíl, väčším množstvom materských znamienok, tetovaním a podobne. V týchto prípadoch je potrebná konzultácia s dermatológom a predovšetkým pri používaní dodržiavanie pokynov uvedených v návode na používanie prístroja, aby nedochádzalo k podráždeniu pokožky.

 

Má to svoje pre i proti

Aj keď je veľa prípadov, v ktorých IPL epilácia zostáva neúčinná alebo môže byť dokonca nevhodná, tak vidina hladkej pokožky až na niekoľko mesiacov je rozhodne lákavá, a to nielen pre ženy, ale aj pre mužov, ktorí sa tak ľahko môžu zbaviť nevhodných chĺpkov v oblasti chrbta alebo hrudníka. A ak chcete IPL epiláciu vyskúšať, tak práve teraz je ideálny čas, pretože počas epilačnej kúry sa nesmiete opaľovať. A to sa Vám už asi teraz nepošťastí.

 

Hodnotiť článok: 
No votes yet