SÁNKARI ZAČÍNAJÚ TRI TITULY MAJSTROV SLOVENSKA

Je september, sánkarom končí prípravné obdobie a pomaly sa vstupuje do sánkarskej sezóny. Treba bilancovať a zhodnotiť letnú prípravu. Súčasťou letnej prípravy okrem silovej a vytrvalostnej boli aj špeciálne jazdné prvky, medzi ktorými na poprednom mieste je samotný štart. Je veľmi dôležitou časťou prejazdu dráhy a veľmi výrazne sa podieľa na výslednom čase. Stalo sa už tradíciou, že si sánkari zmerajú sily a preveria svoju pripravenosť v oblasti nácviku a realizácie štartu a to formou najvyššou – Majstrovstvami Slovenska v štartoch na kolieskových saniach na sánkarskom trenažéri v Starom Smokovci.
Na štarte sa zišlo vyše päťdesiat pretekárov. Majstrovstiev Slovenska sa zúčastnili aj sánkari čadčianskej Lokomotívy. Bola to menšia, ale výkonná partia – osem pretekárov a zisk siedmych  medailí – troch zlatých, dvoch strieborných a dvoch bronzových. Svoju trénerskú prácu tu prezentoval bývalý slovenský reprezentant a účastník zimnej olympiády v Soči Marián Zemaník. Trénerský debut sa mu vydaril. Mladšie žiačky. Čadčanov v tejto kategórii reprezentovala Alexandra Petríková a darilo sa jej. Saša zajazdila dve vydarené finálové jazdy, obe rýchlejšie ako súperky a vo výslednom čase „nadelila“ druhej v poradí sekundu a zaslúžene získala titul Majsterka Slovenska v kategórii mladších žiačok. Staršie žiačky. Toto bola ďalšia kategória, ktorú čadčania obsadili. Predstavila sa tu Nikola Trembošová. Táto kategória bola vyrovnaná. Napriek tomu aj Nikola zajazdila dve najrýchlejšie jazdy, obe v dobrom technickom aj rýchlostnom prevedení a tešila sa zo zisku titulu Majsterka Slovenska v kategórii starších žiačok. Starší žiaci. Tu mala Lokomotíva dvoch zástupcov: Radovana Kucharčíka a Mateja Vojčiniaka. Táto kategória, čo sa počtu pretekárov týka, bola najsilnejšia a boje v nej veľmi tvrdé a nekompromisné. Rado Kucharčík sa maximálne snažil, tento raz na svojho súpera z klubu Vysokých Tatier zatiaľ nemal. Nakoniec mu jeho dve finálové jazdy vyniesli vynikajúce druhé miesto. Nedal sa zahanbiť ani Radov oddielový kolega Matej Vojčiniak  a poriadne mu  „šlapal“ na päty. Jeho časové straty na Rada v oboch jazdách boli minimálne a vynieslo mu to výborné tretie miesto. Mladší juniori. V tejto kategórii štartoval Lukáš Majchrák. Nedarilo sa mu. Chyba v druhej finálovej jazde ho nakoniec odsunula na šieste miesto. Mladšie juniorky. Tu štartovala druhá zo sesterského dua Petríkových Bianka, ktorá sa nechcela nechať zahanbiť mladšou sestrou. Zajazdila dve vyrovnané jazdy, kde jej hlavne druhá jazda zabezpečila zaslúžený titul Majsterka Slovenska v kategórii mladších junioriek.  Starší juniori. Z Čadce bolo  dvojnásobné zastúpenie. Janko Tomaník bojoval zo všetkých síl. Jeho snaha mu vyniesla „len“ druhé miesto. Jeho reprezentačný kolega z Dukly Banská Bystrica bol rýchlejší. Mišo Lopanič po chybe v druhej jazde obsadil štvrté miesto.Muži. Čadčan Jožo Ninis štartujúci za Štrbské Pleso skončil na treťom mieste.
Muži, juniori – dvojsedadlové sane.Táto disciplína sa jazdila ako spoločná pre obe kategórie. Do dvojsedadlových saní sa tu posadili Mišo Lopanič ako „pilot“ a Janko Tomaník ako „zadák“. Spoločné úsilie ich dostalo na výborné tretie miesto. Slovenská sánkarska rodina má v novej sezóne za sebou prvé spoločné meranie síl. Čadčianska Lokomotíva sa tu rozhodne nestratila. Pretekárov čaká ďalšia príprava a potom v rámci kategórii výjazdy na výcvikové tábory na ľade a prvé preteky. Želáme im „rýchle sane“.

S.H.,snímky archív sánkari

Hodnotiť článok: 
No votes yet