Soľná jaskyňa vám prospeje v lete aj v zime. Využite jej pozitívne účinky

Každý z vás už určite navštívil jaskyňu. Príjemný výlet strávený pár minút niekoľko metrov pod zemou hádam nikomu neublíži. Umelá soľná jaskyňa je zas z iného súdka. Je to len moderný výmysel alebo nám skutočne môže pomôcť? Opýtali sme sa Veroniky Koperovej, majiteľky soľnej jaskyne a Bio potravín v Čadci.    

Z čoho sú vybudované soľné jaskyne a v čom je záruka ich kvality?
Soľné jaskyne sú postavené výlučne z prírodných hrúd morskej soli, ktoré pochádzajú z Mŕtveho, Baltského a Červeného mora a doplnené sú hrudami himalájskej soli, takže pomenovanie „umelá“ nie je veľmi trefné.

Záruka ich kvality?
Tu sa veľmi nemusíme zamýšľať. Soľ je oddávna konzervačným prostriedkom, veď naši starí rodičia, keďže nemali chladničky, nakladali na zimu mäso do soli, aby sa nepokazilo. Nuž i my by sme sa mohli sem-tam nechať „nakonzervovať“ v soľnej jaskyni, aby sme sa „nekazili“.

Koľko je v soľnej jaskyni soli?
Niekoľko ton, konkrétne v tej našej je okolo 6 ton soli.

Čo hygiena?
Ako som už spomínala, soľ je konzervačný prostriedok a doslovná explózia aniónov, ktoré sa v soľnej jaskyni nachádzajú, likvidujú baktérie a nedovoľujú ich vzniku. Dovolím si tvrdiť, že v soľnej jaskyni je vyššia bakteriologická čistota ako na operačnom stole.

Aké sú pozitívne účinky soľnej jaskyne?
Tých účinkov je množstvo, napr. ochorenia dýchacích ciest, priedušky, astma, alergie, dermatologické ochorenia, trávenie, stres, vysoký tlak. Liečbu akútnych, ale najmä chronických chorôb dýchacích orgánov (alergická a nealergická nádcha, chronický a akútny zápal hlasiviek, astma), ale aj stavy po chirurgických zákrokoch nosovej dutiny (nosovej priehradky, nosových mušieľ), prínosových dutín, hltana (operácie hltanovej a podnebných mandlí) a hrtana (operácie na hlasivkách) je vhodné podporiť tzv. klimatickou liečbou. Klimatická liečba, čiže klimatoterapia, patrí medzi nemedikamentózne liečebné metódy, pri ktorých je organizmus vystavený liečivým účinkom špeciálneho klimatického prostredia (vysokohorské prostredie, pobyt pri mori, ale napr. aj v jaskyni). Klimatická liečba urýchľuje liečebné a hojace procesy. Liečebný účinok soli je známy už stáročia. Príkladom sú rôzne procedúry na báze soli, či už priamo v soľných baniach alebo za pomoci rôznych inhalačných prístrojov v sanatóriách. Všeobecne sa odporúčajú prechádzky pri mori, hlavne ráno alebo po dobrom vlnobití, keď je ovzdušie ionizované a nabité prvkami jódu. No aj keď nás príroda na Slovensku neobdarila morom, blahodarné účinky morskej mikroklímy je možné získať aj u nás, v soľných jaskyniach. V ich ovzduší vládne výnimočná mikroklíma, tešiaca sa jedinečnou bakteriologickou čistotou.

Aké sú odporúčané indikácie vhodné na liečbu v soľnej jaskyni?
Všetky zápalové a alergické ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest, kožné alergické ochorenia, atopický ekzém, psoriáza, ochorenia spôsobené kontaktnou alergiou, zápalové ochorenia čreva, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, dráždivý trakčník, ischemická choroba srdca, zvýšený krvný tlak, poruchy cievneho systému, degeneratívne aj zápalové reumatické ochorenia, neurotické poruchy, depresívne stavy, chronický únavový syndróm, stresové poruchy a znížená funkcia štítnej žľazy.

Je pravda, že pobyt v soľnej jaskyni môže nahradiť 2 – 3 dni pri  mori?
Áno, je to tak, ideálne je urobiť si kúru – 10 vstupov, ktorá sa účinkami vyrovná dvojtýždňovému pobytu pri mori a posilní našu imunitu, a to hlavne v tomto ročnom období.  

Jestvujú nejaké obmedzenia, čo sa týka návštevy soľnej jaskyne?
Na to si môžeme odpovedať otázkou: existujú nejaké obmedzenia pobytu pri mori alebo vo vysokohorskom prostredí? Myslím, že odpoveď je jasná.
Možno len, ak niekto trpí klaustrofóbiou..

Je soľná jaskyňa vhodná pre každého? Od detí až po seniorov?
Pobyt v soľnej jaskyni je vhodný úplne pre všetkých, od batoliat až do vysokého veku. Ako som spomínala vyššie, je to bakteriologicky čisté prostredie nabité aniónmi, ktoré nám len a len prospieva. Tak ako pobyt pri mori, v horách alebo pri vodopádoch. 

Ako sa realizuje pobyt v soľnej jaskyni a koľko trvá procedúra?
Procedúra trvá 45 minút, kedy sedíte v pohodlnom kresle a počúvate relaxačnú hudbu. Mnohí v jaskyni zaspia, iní sa porozprávajú, deti sa hrajú so soľou ako s pieskom na pláži, čo je úplne dokonalé, pretože vtedy sa soľný prach rozvíri a dostaneme ho ešte viac do organizmu. Vtedy doslova cítime slanú chuť v ústach.

Koľko návštev sa odporúča, aby sa mohli účinky soľnej jaskyne prejaviť?
Ideálne je 10 vstupov v priebehu 3 týždňov. Samozrejme, môžeme tam chodievať neobmedzene. Tak, ako keď chodíme do lesa.

Ako sa obliecť do soľnej jaskyne?
Do soľnej jaskyne chodíme oblečení normálne, môžeme si tam odbehnúť z práce bez toho, aby sme si nosili niečo na prezlečenie. Na topánky dostávajú klienti návleky. Ak chce niekto dokonale nechať oddýchnuť aj chodidlá, odporúčame zobrať si čisté bavlnené ponožky.

Hodnotiť článok: 
No votes yet