Žlté zuby od liekov nemusíme znášať celý život

Realita ani štatistiky nepustia – k zubárovi ideme najčastejšie iba vtedy, ak nás niečo bolí. Prevencii venujeme menej času ako umývaniu auta. Ak nám z úst preráža nepríjemný zápach, žujeme žuvačku, zanedbaný kaz pestujeme desaťročia... Ústa nám hlasno hovoria, že niečo nie je s naším chrupom v poriadku a my ich berieme na ľahkú váhu. Kedy by sme ich mali už naozaj počúvať?
Rozprávali sme sa s MUDr. Alexandrom Schillom, primárom Schill Dental Clinic v Žiline, Bratislave a v Prahe.

Do akej miery sa na kvalite aj farbe zubov podieľa genetika a do akej miery životný štýl (strava, fajčenie, sladkosti) či zdravotný stav človeka?
V zásade na farbu našich zubov vplýva ako genetika, tak i strava a lieky (terajšia generácia štyridsiatnikov určite nerada spomína najmä na tetracyklín), ktoré požívame počas vývinu zuba, môže byť ovplyvnená rôznymi sfarbeniami, či už plakom alebo pigmentmi. Väčšinou stačí odstrániť pigmenty a ten dojem je úplne iný. Tomu pomôže profesionálna dentálna hygiena. Ak po očistení zistíme, že sú na zuboch škvrny alebo sú príliš tmavé, tak potom pristúpime k bieleniu.

Je tá zmena bolestivá?
Premena zubov zo žltých na „biele“ nie je bolestivá, samozrejme, čistenie nebolí, niekedy môže byť trošku citlivé, keď sa snažíme vymeniť nevyhovujúce výplne. Bielenie tiež väčšinou bolestivé nie je.

Pokiaľ hovoríme o bielení a pacient má napríklad bielu plombu na prednom zube – musíme ju vymeniť?

Väčšinou áno, pretože na fotokompozity, teda výplne bielidlá neúčinkujú. V zásade platí, že vždy treba farbu prispôsobiť tomu novému odtieňu, aby bol výsledný efekt kompaktný.

Hovorí sa, že káva, čaj, červená repa, fajčenie patria k najväčším nepriateľom našich zubov...
Čím viac pigmentovaných nápojov pijete, tým rýchlejšie sa vytvoria povlaky na zube, no samotnú farbu zuba to nejako zásadne nezmení, skôr sa na zuboch vytvoria pigmentové škvrny, ktoré sa dajú odstrániť.

 

www.schill.sk

Hodnotiť článok: 
No votes yet