Odstránenie otravného ochlpenia navždy? Aké sú možnosti a nové trendy

Odstraňovanie chĺpkov sa pre moderného človeka stalo každodennou záležitosťou. Nie sú to však len módne trendy, ktoré nám kážu holiť sa. Športovci si chĺpky odstraňujú z praktických dôvodov, kvôli lepšiemu hojeniu rán či lepšej priľnavosti športového oblečenia na telo. Chĺpky zachytávajú pot, hromadia baktérie a spôsobujú zápach. Hladká pokožka je teda pre človeka pohodlnejšia, v mnohých ohľadoch aj praktickejšia a možno povedať, že dnes už aj prirodzenejšia. Ako sa však ochlpenia zbaviť najjednoduchšie, najlacnejšie a hlavne najefektívnejšie?

Najrozšírenejšou formou odstraňovania chĺpkov je holenie žiletkami. Zdanlivo vyzerá časovo nenáročne, lacno a komfortne. Skúste si však vypočítať, koľko peňazí na žiletky, peny a rôzne balzamy míňate. K tomu pripočítajte všetok čas, ktorý holením strávite. Z hľadiska starostlivosti o pokožku je holenie najhoršou formou odstraňovania ochlpenia. Pri nesprávnom ošetrovaní spôsobuje zarastanie chĺpkov, rezné ranky a folikulitídu – červené zapálené vyrážky. Je teda nielenže nákladné na čas a financie, no často spôsobuje aj bolesti a poškodenia pokožky. 
Ďalšou domácou formou odstraňovania ochlpenia je depilácia voskom, cukrovou pastou či elektrickým depilátorom. Táto metóda je ale spomedzi všetkých najbolestivejšia. Podobne ako holenie môže spôsobovať zarastanie chĺpkov a vyrážky. Aj keď výsledok depilácie je v porovnaní s holením časovo výhodnejší, jednorazové voskové pásiky sú často finančne nákladnejšie ako žiletky. Obidve metódy navyše spôsobujú obrovské tony odpadu.

Oproti klasickým metódam – holeniu a depilácii stoja nové moderné metódy, ktoré nezaťažujú životné prostredie a ochlpenie odstraňujú efektívnejšie. Aj keď sa na prvý pohľad zdajú nákladné, vždy ide o jednorazovú investíciu, ktorá sa s odstupom času vždy navráti. Každá metóda má však svoje pre aj proti.
Najstaršou technickou metódou odstraňovania chĺpkov je IPL. IPL je skratka pre Intensive Pulse Light – intenzívne pulzné svetlo. Toto biele svetlo tepelne narušuje folikuly – vlasové korienky, ktoré v dôsledku jeho pôsobenia miznú. Dnes je už však zastaranou metódou. IPL prístroje môžete ľahko nájsť v mnohých kozmetických salónoch. Zákrok je pomerne lacný, no v dôsledku nižšej efektívnosti vyžaduje množstvo nutných opakovaní, čím cena narastá. Okrem toho je tu riziko poškodenia pokožky. Pri nesprávnom nastavení môže prístroj spôsobiť popáleniny či rôzne zmeny farby pigmentu.
IPL má v porovnaní s modernejšími prístrojmi nízku účinnosť. Modernejším prístrojom je alexandritový laser. Laserové svetlo sa mení na tepelnú energiu, a tým chĺpky ničí. Pracuje na vyššej vlnovej dĺžke ako IPL, vďaka čomu je účinnejší. Kvôli riziku popálenia pokožky je však nutné využívať ho pri nižšej intenzite. Kvôli tomu však nedokáže preniknúť do takej hĺbky kože, teda neprenikne až do cibuľky chĺpku, čo zapríčiňuje vyšší počet opakovaní zákroku. V konečnom dôsledku je teda alexandritový laser finančne nákladný, pričom stále existuje značné riziko neúspešného odstránenia chĺpkov.
Laserová epilácia aj napriek rizikám dokáže odstrániť celý chĺpok aj s korienkom. Odstránenie ochlpenia ale nie je stopercentné. Návrat môže prísť kedykoľvek, spôsobuje ho najmä značná hormonálna zmena. U žien to môže byť napríklad tehotenstvom. Najmodernejším a zároveň najefektívnejším spôsobom odstraňovania ochlpenia je dnes LED diódový laser so zabudovanou technológiou FLEDL. Ide o vysokofrekvenčný prístroj, ktorý intenzitu potrebnú na spálenie cibuľky chĺpka rozloží do niekoľkých impulzov. Energia impulzov sa v cibuľke nahromadí a chĺpok tak odumiera rýchlejšie.
Intenzitu lasera dokáže doktor nastaviť podľa pigmentácie pokožky a typu pleti pacienta. Je teda vhodný na všetky typy pokožky, dokonca aj na všetky časti tela. Výhod má však ešte viac. Zákrok je o polovicu kratší ako zákrok alexandritovým laserom a navyše omnoho menej bolestivejší. Poskytuje teda väčší komfort s vyššou účinnosťou.
Laser odstraňuje všetky chĺpky v rastovej fáze. Zákrok môže spôsobiť začervenanie či jemné podráždenie pokožky, to však do niekoľkých hodín až dní zmizne. Najlepšie je ho absolvovať s neopálenou pokožkou. Ak teda nad odstraňovaním chĺpkov rozmýšľate, teraz je ten správny čas.
Odstraňovanie chĺpkov už dávno nie je len výsadou žien. Aj muži podobné zákroky podstupujú viac a viac, či už kvôli nadmernému zarastaniu alebo zdravotným problémom, ktoré im ochlpenie spôsobuje. Možností, ako sa neželaných chĺpkov zbaviť, je niekoľko. Je len na vás, aký spôsob si vyberiete. Nezabúdajte však, že metódy, ktoré niekedy vyzerajú ako lacné a rýchle, sú z dlhodobého hľadiska neefektívne a prinášajú so sebou zdravotné riziko. Do kvality sa predsa investovať oplatí.

 

www.ryantclinic.sk

Hodnotiť článok: 
No votes yet