Na jesennej púti sa stretli na Hore Živčákova opäť tisícky veriacich. Nad vyčíňajúcim vandalom krútia hlavami

Na jesennej púti sa zišli tisícky pútnikov z celého Slovenska i zahraničia. Počas púte si veriaci pripomenuli tiež prvé výročie posvätenia Kostola P. Márie Matky Cirkvi.

Tisíce veriacich putovalo v nedeľu 09.10.2016 na horu Živčákova pri Turzovke. Neodradilo ich ani chladné počasie. Na tohtoročnej púti celebrovali svätú omšu salzburský arcibiskup Alois Kothgasser a žilinský biskup Tomáš Galis v latinčine, niektoré pasáže boli slovenské či dokonca nemecké. Ako uviedol salzburský arcibiskup, je nádherné, že cirkev hovorí všetkými jazykmi a vyzdvihol aj krásu kostola P. Márie Matky Cirkvi. Povedal, že kým sa stavajú takéto kostoly a stretávajú sa v nich davy pútnikov je dobre.
     Po svätej omši sa púť ani zďaleka neskončila. Chrámom sa ozýval spev nevidiaceho speváka Mariána Banga a jeho manželky. „Chodíme na každú púť tu na Živčákovu už celé roky. Začali sme ešte keď boli deti malé a pokračujeme aj teraz, keď nám už odrástli. Človek tu nájde pokoj, pookreje, je tu nádherné prostredie…,“ prezradila pútnička Alžbeta. Kostol P. Márie Matky Cirkvi na hore Živčákova sa začal stavať 11. júna 2009 a minulý rok v októbri ho vysvätili. Dominantou chrámu je veža so zvonom, krížom a korunou pozlátenou 24 karátovým zlatom. Okrem toho sa  môže kysucký chrám popýšiť i ďalšou pozoruhodnosťou. Aby ste sa dostali na vyhliadkovú terasu, z ktorej vidíte široko-ďaleko musíte zdolať 135 schodov.
    V poslednom období však trápi správcu farnosti Ivana Mahríka, pod ktorú patrí aj Hora Živčákova, vandalizmus. Niekto zničil kaplnky a neobišiel ani novopostavený chrám. „Je to pravda. Niekto nám podpálil kaplnku, porozbíjal okná na ďalšej Kaplnke Kráľovnej pokoja a potom sa snažil podpáliť bočné dvere veľkého novovysväteného chrámu. Netušil, že ho snímajú kamery, ktoré sú umiestnené na kostole," informoval Mahrík. Neznámy výtržník polial dvere na chráme horľavinou a snažil sa ich zapáliť. Tie sú však našťastie železné, takže oheň po chvíli zhasol. Krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová uviedla, že v predmetnej veci vykonáva polícia objasňovanie priestupku proti majetku. Predbežnú škodu vyčíslili na viac ako 5-tisíc eur. Farár si myslí, že ide o mladého človeka, ktorý prechováva nenávisť voči posvätným veciam, alebo dokonca o satanistu. Verí, že výtržník bude dolapený a spravodlivo potrestaný. Veriaci, ktorý nad takýmto vandalizmum krútia hlavami si aj tak myslia, že najväčší trest ho neminie, aj keby ho polícia nechytila. Ten naňho príde „zhora“.

Miroslava Murčová snímka autorka

Hodnotiť článok: 
No votes yet