Bývalého starostu obvinili až v dvoch závažných veciach

V Kysuckom Lieskovci sa podľa miestnych konečne pohli ľady. Bývalý starosta je obvinený v dvoch závažných veciach, ktoré robili vrásky nielen vedeniu obce, ale aj jej obyvateľom. Fiktívne faktúry a nebezpečné kaly – v obidvoch prípadoch figuruje jeho meno.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vidí v projekte stavebných prác na základnej škole v Kysuckom Lieskovci trestnú činnosť. Konkrétne poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčný podvod. Tých sa mali dopustiť Štefan M. a Marián M., ktorých už z oboch zločinov obvinil. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. „Ide o projekt stavebných úprav a zateplenia Základnej školy Kysucký Lieskovec. Faktúry a súpisy vykonaných  prác sa nezakladali na skutočne dodaných prácach a dodanom stavebnom materiály. Fiktívne práce a nedodaný materiál súviseli so samotnou budovou, jedálňou a s vonkajším areálom. Preplatením faktúr za nevykonané práce a nedodaný materiál vznikla škoda minimálne 53 – tisíc eur (53.242,25 Eur). Ďalším preplatením faktúr by vznikla poskytovateľovi škoda vyše 12 – tisíc (12.206,66 Eur),“ vyjadril sa Slivka.
Obvineným, jeden z nich je bývalý starosta Kysuckého Lieskovca a druhý súčasný starosta oravskej obce Mútne, ktorý je zároveň spoločníkom vo firme, ktorá práce realizovala, hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. Obidvaja sa pre médiá vyjadrili, že zodpovednosť necítia a nič zlé neurobili.
      Exstarosta Kysuckého Lieskovca figuruje v obvinení aj v ďalšej veci. Navážka nebezpečných kalov z čističiek odpadových vôd zaktivizovala obyvateľov obce. Nebezpečné kaly začala navážať do katastra obce firma EUROKAPITAL a.s. ešte vo februári. Obyvatelia sa vtedy spojili a zorganizovali niekoľko protestov. Dokonca bránili ďalšiemu navážaniu živou reťazou. Vecou sa zaoberala Slovenská inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát životného prostredia Žilina a aj Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Kysucké Nové Mesto. Tiež polícia a prokuratúra. Obyvatelia dokonca v marci spísali petíciu proti skladovaniu odpadov.
      V súčasnosti sa veci konečne pohli a polícia po štyroch mesiacoch konečne obvinila konateľa spoločnosti, ktorá kaly navážala i bývalého starostu, ktorý vydal povolenie na uloženie odpadu a tým prekročil svoje právomoci. Ten sa však bráni, že nevydal žiadne povolenie, len akési súhlasné stanovisko. „Každý podnikateľ, ktorý chce takúto skládku realizovať predsa vie, že potrebuje predovšetkým povolenie zo Životného prostredia, že súhlas obce nestačí,“ vyjadril sa Štefan M. pre RTVS minulý týždeň.
     Spoločnosť EUROKAPITAL síce o povolenie odbor životného prostredia žiadala, avšak ten jej žiadosť zamietol. Aj napriek tomu spoločnosť začala kaly navážať. Podarilo sa jej naviesť okolo 600 ton kalu. Kto ich z obce vyvezie sa zatiaľ nevie. Podľa nového zákona o odpadoch však môže kal vyviesť príslušný okresný úrad vo svojej réžii a náklady si potom vymáhať od spoločnosti. Miroslava Murčová snímka Eva Jakubcová

Hodnotiť článok: 
Average: 5 (2 votes)