O novej jari

Nekonečná zima je už, dúfajme, za nami, no s jarou, čo je celkom prirodzene, lebo je to nové ročné obdobie, si ešte stále nevieme rady. Aj keď predchádzajúce obdobie malo svoje zvláštnosti, medzi ktoré rozhodne patril akútny nedostatok snehu, pre ktorý poniektorí naši lyžiari až ochoreli, predsa len malo svoju atmosféru citeľného chladu a ponurého šera, čo určite nikomu na nálade nepridalo.
Zima sa naozaj vo svojej podstate mení. Je teplejšia, suchšia, namiesto sneženia sa neraz stávalo, že sa z oblohy vytrvalo spúšťal nepríjemný dážď. Počasie bývalo sychravé, melancholické. Negatívne vplývalo na psychiku každého človeka. Tak trochu sa podobalo neskorej jeseni, keď sú melancholické stavy najsilnejšie, najintenzívnejšie. Existujú dokonca obavy, a bežne sa možno s nimi medzi ľuďmi stretnúť, že sa zimné obdobie celkom stratí a s ním aj odveká radosť – lyžovanie a sánkovanie. A pritom máme naozaj vynikajúcich lyžiarov, napr. Žampovcov, Zuzulovú, Vlhovú a sánkara Ninisa, pochádzajúceho z nášho kraja, ktorí nás vynikajúco reprezentujú. Táto lyžiarska a sánkarska špička však väčšinou trénuje v zahraničí, takže počasie na Slovensku pretekárov až tak nezaujíma. Jediné preteky svetového rangu boli v Jasnej, tam toho snehu a snehových metelíc bolo nadmieru. Akoby lyžiarske stredisko Jasná chcelo poprieť fámy o definitívnom konci zimy v našich severných končinách...
Zvláštna zima sa teda dosť podpísala pod celkovú atmosféru časti roka. Ľudia si veru málo užili zimných radovánok. Jar sa objavila pomerne zavčasu a prakticky už s príchodom prvého jarného dňa sa pevne usadila na svojom tróne. V poslednom období, a to už počas Veľkej noci, sa výrazne oteplilo, ba až zletnilo. Takáto náhla zmena počasia vôbec neprispieva fyzickej i psychickej pohode. Objavujú sa prvé príznaky jarnej únavy. Teplé slnko však láka von, na čerstvý vzduch. A keďže Slováci, ba zvlášť Kysučania, sú národ činorodý, pracovitý, majú hneď o zamestnanie postarané. Dôstojne ako grófi a so zaostreným zrakom prechádzajú domáci gazdovia po svojich dvoroch a záhradách a neveriacky krútia hlavami. Okolo seba vidia samý neporiadok, pozostatok zimy, do posledných chvíľ ukrytý pod chabou, ale predsa len akou-takou snehovou prikrývkou. Teraz treba všetko poupratovať, aby mohla zo zeme vyrásť svieža zelená tráva.     

-lah-

Hodnotiť článok: 
No votes yet