Príležitosť na stretnutia

Máme za sebou vydarené veľkonočné sviatky, ktoré nám určite zostanú v živej pamäti. Prišli skôr, ako býva zvykom, už na konci prvého jarného mesiaca marca a vo viacerých aspektoch sa odlišovali od predchádzajúcich sviatkov. Keď si spomenieme na minulú Veľkú noc, prvé, čo nám príde na um, je, že vtedy vládlo sychravé, ba až akési postzimné počasie. Hoci bol apríl, neprestala sa ozývať zima. Pripomínala sa svojimi nepríjemnými výstrelkami vlhka a chladu. Určite si mnohí pamätáte, že práve počas veľkonočného obdobia napadla vrstva snehu, ba snehom sme sa takmer brodili. Aj keď snehová prikrývka dlho nevydržala, na fotografiách, ktoré sa z tohto obdobia zachovali, vidieť skutočnú, nefalšovanú zimu. Nikto by nepovedal, že sa práve vtedy začala Veľká noc. Tá okrem sviatku Zmŕtvychvstania zachováva vo svojej podstate všetky jarné radovánky, najmä šibačky a oblievačky. Vlani sa vôbec nepohodla so životodarným slnkom, ba ju nečakane pokryl už spomínaný sneh...
Nič však netrvá večne! Krajina postupne ožila a poradila si s nepriazňou počasia. Roztĺkli sa tiež ľudské srdcia, nabudené na správnu prevádzkovú teplotu. Čoskoro bolo vidieť, že sa k nám definitívne vrátila jar. Tento rok už bola situácia úplne iná. Počas veľkonočného týždňa sa začalo vyčasovať a hoci nás počas víkendu prekvapil dážď spojený s chladom, predsa len sa na Veľkonočnú nedeľu konečne odkiaľsi vygúľalo slnko a naplno zažiarilo na blankytnej oblohe. Hneď sa všetko prebralo z nepríjemnej letargie. Boli sme z teplého slnka potešení a s týmto pocitom sme prežívali celý zvyšok Veľkej noci.
Veľká noc okrem kresťanského symbolu Zmŕtvychvstania prostredníctvom vykupiteľskej úlohy Ježiša Krista prináša so sebou aj príležitosť na ľudskú spolupatričnosť. Počas veľkonočných sviatkov navštevujeme svojich blízkych. Rodiny sú dnes roztrúsené po svete a neraz akoby boli zabudnuté vo víre doby. Odkázané sú samy na seba. Počas Veľkej noci sa však blízki opäť postretali za jedným stolom. Mohli sa porozprávať, podeliť sa o svoje skúsenosti a naplánovať si ďalšie podobné stretnutia. Hoci – doba je dnes rýchla a aj tie stretnutia sú čoraz zriedkavejšie, ba akési kratšie, netrpezlivejšie. Každý má dosť svojich starostí a tie niekedy zatláčajú samotný dobrý úmysel do úzadia.
Veľká noc je však zárukou toho, že stretnutia neprestanú, ba sa môžu len zintenzívňovať. Sviatky jari sú tu pre nás a nikto nám ich nezoberie.
-lah-

Hodnotiť článok: 
No votes yet