Voliť?

Každým dňom mocnie téma volieb do národnej rady našej úžasnej krajiny, ktoré sa konajú v sobotu 5.03. 2016. Aby som vás nepomýlil hneť v úvode, musím vysvetliť, že nie som kandidátom v týchto voľbách. Nestraníkom to nedovoľuje náš politický systém, a hlavne ešte nedozrel správny čas, ten pocit, ktorý u mňa musí byť vo vnútri aby sa veci hýbali. Nevadí, máme aj tak v ponuke 2914 ľudí ( v 23 stranách), ktorí kandidujú.
Asi by som kohokoľvek už márne presviedčal o tom, že sa stane niečo zázračné ak zvolíme toho či tam toho. Zázrak je ráno vstať,  byť v slobodnej krajine a usmiať sa na suseda. Štát sme my, konkrétny ľudia na Slovensku – Slováci obyvatelia Európy a obyvatelia zeme. Vo všetkom sú radosti aj strasti, nič nie je dokonalé, no ja som presvedčený, že  väčšinovo tvoríme spoločnosť pracovitých a láskavých ľudí - my Slováci.  Či?
Čo s tým majú voľby a politika? Pre mňa hlavne to, že ak by sme  uplatňovali demokraciu – vládu väčšiny, tak štátny aparát bude odrazom väčšiny našej spoločnosti. Toho aký sme a čo sa deje u nás doma, v práci či pri zábave...
Funguje takýto odraz spoločnosti v politike? ...Neviem... Môj názor je, že do určitej miery áno, aj keď s mnohými deformáciami. Každý asi pozná čo urobí zakrivené zrkadlo.
Ústava hovorí, že všetka moc je v rukách občanov, a tí ju uplatňujú prostredníctvom zvolených zástupcov. Zvolení politici sú teda zástupcovia našej moci, nie sú jej vlastníkmi. Je to naša moc,  náš štát a naše voľby ktoré v roku 2012 ignorovalo 40,89 % voličov. Čo by sa dalo namietať tomu ak by polovica zvolených politikov ignorovala občanov¬¬?
V roku 1989 vyšli ľudia do ulíc s heslami  „slobodné voľby“,  či „Jakeša do koša“.  Na slobodné voľby v roku 1990 prišlo neuveriteľných 96% voličov. Výsledok - udiala sa veľká zmena, ale... Netvrdím teda, že volebná účasť je všeliek . Ja verím, že účasť na voľbách je naozaj to najmenšie čo môžeme urobiť. Viem, že ste mnohí znechutení, ale ak ešte čítate, jedno vám to nie je. Páči sa mi vyjadrenie Jána Rumana evanjelického farára vo Veľkom Krtíši, ktorý pre Denník N uviedol – „Určite pôjdem voliť, doteraz som bol vždy, ale jasno v tom, koho konkrétne, ani zďaleka nemám. Z dvoch tretín som dokonca presvedčený, že do urny hodím iba prázdnu obálku. Je to totiž jediný spôsob, ako vyjadriť to, že zo súčasnej ponuky nechcem voliť nikoho“.  Takže rozhodne pôjde. Myslím, že to je  najdôležitejšie. Vylúčme nezáujem a lenivosť,  a príďme tam, keby aj vyjadriť že nevolím, ale aktívne.

Hodnotiť článok: 
Average: 3.9 (7 votes)