Vidieť iné kultúry je úžasná vec!

Marek v Grand Cayman Islands.

Opäť sme sa rozprávali s Marekom (25) z Kysuckého Nového Mesta o jeho zážitkoch z tohtoročného niekoľkomesačného pobytu v USA.
 

Kde v USA ste boli tentokrát?

Na úvod musím spomenúť, že po veľmi pozitívnych minuloročných pracovných a cestovateľských skúsenostiach som sa rozhodol vrátiť sa do USA a opäť si spestriť štyri mesiace v roku. Vrátil som sa do menšieho mestečka nachádzajúceho sa na okraji veľkého jazera v severnej časti štátu New York, žijúceho hlavne zo sezónneho cestovného ruchu. Volá sa Lake George a je veľmi dobre známe nielen v štáte New York, ale i v okolitých štátoch, z ktorých Američania jazdia za svojou letnou dovolenkou práve sem. Je to miesto ideálne pre rodiny s deťmi. Na každom kroku číhajú na človeka rôzne atrakcie od zábavných parkov cez aquaparky, výletné plavby po jazere až po mnohé kultúrno-spoločenské akcie, ktoré sú veľmi rozmanité a každý si príde na to svoje. 
 

Ako sa vám tam páčilo?

Toto miesto, kde som strávil tri mesiace, sa mi skutočne páčilo. A to najmä preto, lebo je späté s prírodou národného parku, ale napriek tomu sa tam stále niečo deje. Stretávate veľa ľudí, ktorí prichádzajú a odchádzajú a dozviete sa od nich mnoho zaujímavých vecí, čo vám dáva o nich, ale i o ich krajine lepší prehľad.

Tento rok to bola aká práca a aké sú z nej dojmy?

Svoj pobyt som si rozdelil na dve časti – pracovnú a cestovnú. Počas prvých troch mesiacov som pracoval a tým som si zarobil dostatok financií na nasledujúcu cestovnú časť môjho pobytu v zámorí. Mal som dve práce súčasne a rozhodol som sa pracovať u svojich predošlých zamestnávateľov, pretože sme mali vzájomne dobré skúsenosti. Stačilo pár riadkov prostredníctvom e-mailovej pošty a pracovná zmluva ma opäť zaviala do najvychytenejšej, a musím povedať, že aj najdrahšej reštaurácie v meste. Ďalšie zamestnanie ma čakalo v aquaparku, kde som po úspešnom zvládnutí záchranárskych cvičení a kurzov prvej pomoci nastúpil ako plavčík. Pracovné prostredie hodnotím veľmi kladne, pretože zamestnávatelia boli veľmi flexibilní a vedeli sa mi prispôsobiť, ako to vyhovovalo mne. Aj vďaka tomu som zvládal pracovať v dvoch zamestnaniach súčasne.
 

Ako by ste porovnali životný štýl v USA alebo v krajinách, ktoré ste precestovali, so životným štýlom na Slovensku?

Zhodnotil by som to tak, že životný štýl Američanov a Slovákov sa odlišuje najmä v príjmovej oblasti. Od toho sa odvíja mnoho aspektov. Američania majú vo všeobecnosti určite vyššie životné štandardy, ako sú u nás, ale, samozrejme, aj oni majú svoje problémy. Mnoho z nich napríklad žije, ako sa hovorí, na dlh a splácajú rôzne pôžičky. Veľký rozdiel je napríklad v stravovaní. U nás je ešte dobrým zvykom, že naše mamy sa o nás pekne starajú a vedia nám uvariť zdravé jedlo, v USA je to skôr vzácnosť. Stravovanie, a to aj u detí, často končí vo fastfoodoch, čo je aj dôvodom rozšírenej obezity. Jedným z mnou vnímaných veľkých rozdielov je, že Američania sú veľmi komunikatívni a často sa prihovárajú hocikomu na ulici, v obchode, všade naokolo. Ak sa im na človeku niečo páči, radi mu adresujú milý kompliment, čo určite každého poteší a ako sa hovorí, spraví mu to deň. To sa u nás často nestáva.
 

Aj teraz ste cestovali a spoznávali svet. Čo všetko tentokrát?

Áno, počas posledného mesiaca som cestoval aj s pár ďalšími priateľmi. Našou prvou zastávkou boli od nás asi šesť hodín vzdialené Niagarské vodopády v Kanade, ktoré sú asi každému najznámejšie. Ďalšie dva dni sme strávili aj v kanadskom meste Toronto, kde sme navštívili najznámejšiu atrakciu mesta CN Tower. Odtiaľ sme sa ponáhľali späť na letisko v hlavnom meste New York, kde sme strávili pár nočných hodín čakaním na náš ranný let do Miami v štáte Florida. Dočkali sme sa a po pristátí sme si vzali prvý taxík do hotela. Dlho sme sa nezdržali, totiž už na druhý deň po prílete sme museli byť v prístave, odkiaľ vyrážala naša výletná loď na sedemdňovú plavbu po Karibiku. Počas plavby sme si užili všetko, čo obrovská výletná loď ponúka a, samozrejme, všetko all inclusive. Navštívili sme štyri ostrovy a prakticky sme oboplávali celú Kubu. Užili sme si miesta ako Jamaica, Kaymanské ostrovy, Mexico či Bahamy. Ale všetko raz skončí a po týždni sme boli opäť v prístave na Miami. To bol čas na lepšie spoznanie mesta, kde sme strávili ďalších päť dní. Na Floride sme navštívili aj národný park Everglades, kde sa môžete na vodných vznášadlách previezť priamo cez močiare plné aligátorov. To je zážitok! Ďalšou zastávkou bolo hlavné mesto USA Washington D. C., ktoré mňa osobne neohromilo, ale ak už cestujete po USA, je to „povinná zastávka“. Pár dní tu a už sme boli na našom poslednom cestovateľskom bode New York City. Mesto som už dobre poznal z predošlých návštev, takže bolo aj dosť času na zaslúžený oddych pred dlhým letom domov.
 

Čo je pre vás to najlepšie zo spoznávania krás sveta?

Mňa osobne poteší každé nové miesto, kde som ešte nebol. Každé miesto má niečo špecifické a to človeka obohacuje. Vidieť rozdiely a iné kultúry je úžasná vec!
 

Nejaké bizarnosti počas cestovania boli?

Hmm, jasné, ostrov Jamaica je jedna veľká zvláštnosť, kde je veľmi veľa chudobných ľudí, ktorí žijú pomerne jednoducho, ale pôsobia stále veľmi spokojne a bezproblémovo. Všetci sú k turistom veľmi priateľskí, ale svojou dotieravosťou začnú po čase trošku liezť na nervy. Ak vidia, že ste turista, snažia sa vám predať hocičo a za akúkoľvek sumu, aby niečo zarobili. Po chvíli sa ako beloch - turista necítite až tak bezpečne. Nie je tu problém kúpiť drogy ako hašiš a fajčenie marihuany je tu azda národným športom. Je pre nich taká bežná ako pre nás mobilný telefón.
 

Stihli ste prejsť všetko, čo ste chceli?

Vďaka minuloročným skúsenostiam sme sa poučili z vlastných chybičiek a stihli sme všetko. Dokonca bez akéhokoľvek náhlenia alebo časovej tiesne.
 

Kde sa vám doteraz z krajín alebo miest, ktoré ste precestovali, najviac páčilo?

Mne osobne sa v USA najviac páčilo v štáte Florida, ktorý sa mi zdal veľmi čistý a upravený. Taktiež mi vyhovuje miestna klíma, vedel by som si tam predstaviť zvyšok svojho života. Oslovilo ma aj samotné Miami, upravené pláže, vybudované a čisté mesto s pomerne dobrou dopravou v porovnaní s inými veľkými mestami v Amerike.
 

Čo je váš najbližší cestovný cieľ?

Láka ma mnoho miest, ale momentálne vyhrávajú Austrália a Nový Zéland.
 

Petronela Hercová
Snímka archív

Hodnotiť článok: 
Average: 5 (1 vote)