Zmizne socha Jilemnického z Matičného námestia?

Zmení „bezmenná“ socha Petra Jilemnického svoje miesto?

Bronzová socha bez mena možno zmizne z Matičného námestia. Radnici sa nepáči, kde je umiestnená.
 

ČADCA. Socha spisovateľa Petra Jilemnického čaká na svoje označenie už štvrtý rok. Primátora mesta Čadca na túto skutočnosť upozornila poslankyňa mestského zastupiteľstva.

„Na Matičnom námestí je socha Petra Jilemnického, ktorá je neoznačená. V tomto období tam chodí mnoho turistov, ktorí sa pýtajú, o koho ide. Bolo by vhodné tam dať tabuľu, že je to spisovateľ a uviesť aj jeho meno,“ uviedla poslankyňa Viera Strýčková na ostatnom rokovaní poslancov.

Osadenie chýbajúceho textu sľubovala radnica už vlani. Malo sa tak stať pri zreštaurovaní sochy. Ku dnešnému dňu však žiadna zmena nenastala, bronzový muž je stále bez mena. Jedným z dôvodov nečinnosti mesta môže byť nespokojnosť primátora s lokalitou umiestnenia sochy. „Budeme s tým musieť niečo robiť, pretože to je nemiestne a nechutné,“ uviedol Milan Gura na rokovaní poslancov. Ako dodal, rovnaký názor majú i pamätníci a odborníci z kultúrnej obce. „Považujú miesto, kde je teraz umiestnený Peter Jilemnický, za dehonestujúce.“ Oveľa vhodnejším miestom je podľa jeho slov areál Kysuckej knižnice v Čadci. „Už som jednal na VÚC, aby daný spisovateľ bol na mieste, kde patrí,“ informoval Milan Gura. Ako ďalej dodal, inštalovanie tabuľky s údajmi plánuje radnica doriešiť v spolupráci s Kultúrnym a informačným centrom mesta. „Aj dom kultúry môže takúto aktivitu vyvinúť. S magistrou Strakovou sa dohodneme na označení spisovateľa,“ dodal primátor.

Socha Petra Jilemnického figurovala v Čadci od osemdesiatych rokov minulého storočia. V čase nežnej revolúcie ju demontovali a na niekoľko rokov ukryli pred zrakmi obyvateľov mesta. Jedným z dôvodov bola politická príslušnosť Petra Jilemnického, ktorý na Kysuciach pôsobil ako učiteľ v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Socha sa do mesta vrátila až po šestnástich rokoch. Dovtedy sídlila v miestnej prevádzke, neskôr bola odpredaná do zberných surovín. Majetkom mesta sa stala až v roku 2007 po uzavretí dohody so súkromným podnikateľom. O tri roky neskôr ju vedenie mesta postavilo pred dom kultúry v rámci pripravovanej rekonštrukcie Matičného námestia.
 

Silvia Kajánková
Snímka autorka

Hodnotiť článok: 
Average: 5 (1 vote)