Na Kysuciach huby rastú

ČADCA. Občas našiel nejakého malého, nič moc. Po chvíli chodenia po lese už uvažoval, že z dnešnej prechádzky sa vráti naprázdno. V tom takmer stŕpol od úžasu, pred ním sa týčil obrovský pravý hríb s hmotnosťou 1,36 kilogramu, vysoký 26 centimetrov s obvodom hlavičky 61 centimetrov. Takýto úlovok je snom každého hubára a najmä šťastia. Na snímke Matej s kapitálnym úlovkom.

Vatovec obrovský pani Margity

Pekný úlovok sa podaril aj Margite Jánoškovej z Lietavy, ktorá pred pár dňami náhodne narazila na obrí vatovec. „Išla som na bicykli popri hlavnej ceste, keď som ho zrazu zazrela. Najprv som si myslela, že je to veľký šampiňón, nakoniec mi to nedalo a na ceste späť som sa išla pozrieť, čo to je,“ rozpráva. Zo šampiňóna sa vykľul vatovec obrovský, ktorý mal podľa našej čitateľky priemer 70 centimetrov. „Zobrala som ho domov a urobila som z neho rezne. Posolila som ich, nakorenila, popaprikovala a bolo to mňam– mňam. Na jednom vatovci si pochutnali štyri rodiny,“ prekvapuje pani Margita.
Hubárčeniu sa venuje už niekoľko rokov. Býva priamo pod horou, tak to má do lesa na skok. Na vatovec však narazila po prvýkrát. „Keď som ho niesla v bunde a prišla ku prvej chalupe, tak sa ma domáci pýtali, že čo to mám a kde som ho našla,“ rozpráva.
Vatovce sa v tejto časti regiónu totiž vyskytujú len zriedkavo a rastú najmä na lúkach, pasienkoch a poliach. Vlani na ne naďabil aj náš čitateľ z Trnového, ktorý si dokonca musel ísť domov po fúrik, aby ich všetky naraz odniesol.

Tošov statný dubák

Na huby vyrazil tento rok aj Tošo. Spevák Tomáš Bezdeda priznáva, že nie je až taký vášnivý hubár, no na hríby chodí veľmi rád. Tento kúsok sa mu podarilo nájsť minulý týždeň. „Je to pravák, dubák,“ pochválil sa. A kde naň narazil? „Našiel som ho v hore,“ diplomaticky odpovedal. Tak ako každý hubár si predsa stráži svoje miestečka.

 

Milan Čimbora, -vc-, -ms-
Snímky autori

Hodnotiť článok: 
No votes yet