Čadca s horúčavami nebojuje

ČADCA. V Čadci sa počas uplynulých dní teploty pohybovali miestami v rozmedzí od 31 do 33 stupňov Celzia. Situáciu zhoršovali asfaltové a betónové plochy na sídliskách, v centre mesta, ktoré v popoludňajších a podvečerných hodinách sálali teplo naakumulované počas dňa.

 

Podmienky neboli ideálne ani na mestskom úrade. V neklimatizovanej budove sa teploty v kanceláriách šplhali aj na tridsať stupňov. „V popoludňajších hodinách sa nám do okien opiera slnko a teplota v kanceláriách dosahuje neúnosnú výšku,“ hovorí jeden zo zamestnancov. Ideálne to podľa neho nebolo ani v spoločnej úradovni.

Mesto nebojovalo
Poradkyňa primátora Silvia Cisáriková tieto informácie vyvracia. „Podmienky boli vyhovujúce.“ Vysoké teploty si podľa jej slov nevyžiadali žiadny špeciálny režim. Radnica neupravovala pracovnú dobu zamestnancov mestského úradu ani príspevkových organizácií mesta, nebolo udelené pracovné voľno ani zabezpečenie pitného režimu pre zamestnancov a klientov mestského úradu.

 

„Na MsÚ Čadca neboli prijaté žiadne opatrenia počas tohto horúceho obdobia,“ uviedla Silvia Cisáriková. Častejšie zavlažovanie trávnatých plôch či kropenie mestských komunikácií na sídliskách a v centre mesta nebolo taktiež potrebné. „Zatiaľ nebolo nutné, podmienky boli vyhovujúce,“ dodala.

V Žiline sú voči zamestnancom ústretovejší
Na úrade Žilinského samosprávneho kraja boli voči svojim zamestnancom ústretovejší. „Opatrenia na Úrade ŽSK sú prijímané na základe aktuálneho počasia a v súlade s platnou kolektívnou zmluvou a ostatnou platnou legislatívou súvisiacou s pracovnými podmienkami,“ uviedla hovorkyňa Hana Danová.

 

Pri extrémne zvýšených teplotách bol začiatok pracovnej doby presunutý na 6. h a pracovná doba bola skrátená o 1 hodinu. „Zároveň sme však zabezpečili, aby boli vybavené stránky na všetkých odboroch, teda bez dopadu na dostupnosť služieb na Úrade ŽSK,“ dodala hovorkyňa.

 


ANKETA

Extrémne teploty dávajú v týchto dňoch zabrať každému z nás. Zaujímalo nás, ako horúčavy vnímajú niektorí z vás?

Adela (študentka): Som rada, pretože bolo dlho chladno a dlhá zima, a keďže mám rada slnko a teplo, tak mi to vôbec nevadí. Horšie sú už noci, keď sa dosť ťažko zaspáva.

Martina (na materskej dovolenke): Aj napriek tomu, že mám leto a teplo veľmi rada, uplynulé dni mi dali veru zabrať, nakoľko som na materskej dovolenke. Pokiaľ som nemusela, von som ani nevychádzala. A to paradoxne predpovedali najchladnejšie leto za posledných 200 rokov, akosi to však nevyšlo.

Marta (dôchodkyňa): Snažím sa veľa piť a počas najväčších horúčav nevychádzam von. Radšej ostanem doma.

Peter (predavač): Takéto extrémne teplo mi moc nevyhovuje. Doobeda je to v poriadku, ale popoludní sa v robote už pomaly nedá ani dýchať. Väčšinou si pustím ventilátor a urobím si prievan. No a snažím sa pravidelne piť vodu.

 

Silvia Kajánková

Snímka autorka

Hodnotiť článok: 
No votes yet