Mesto novorodencom peniaze nerozdáva

ČADCA. Niektoré mestá a obce poskytujú pri narodení dieťaťa finančný príspevok na pokrytie časti nákladov súvisiacich s narodením dieťaťa a so starostlivosťou oň. Nejde o zákonnú povinnosť, ale možnosť samospráv použiť finančné prostriedky na podporu rodín s deťmi. Radnice sa takýmto spôsobom snažia uľahčiť vstup do života najmenším obyvateľom mesta.
 

Čadca zrušila

Finančnú výpomoc poskytovala čadčianska radnica od roku 2007 do 2010. „Obnovili sme tradíciu Privítania detí do života, v rámci ktorej rodičia novonarodených detí dostávali finančnú poukážku v hodnote 17 eur,“ uviedol exprimátor Jozef Vražel. Podľa jeho vyjadrení išlo o symbolickú podporu rodín s novonarodenými deťmi žijúcimi v meste Čadca.
 

V súčasnom období radnica tieto paušálne finančné príspevky rodičom neposkytuje. „Je na rozhodnutí vedenia mesta, akú formu upomienkových a darčekových predmetov zvolí na podujatia, ktoré organizuje,“ uviedla Petra Ďuranová z oddelenia mediálnej prezentácie mesta.
 

Tvrdí, že mesto nemá povinnosť venovať účastníkom podujatia finančné dary. Rodičia novonarodených detí dostávajú vecné dary, ako je pamätný list a fotoalbum. „Považujeme to za vhodnejšie a dôstojnejšie, aj z hľadiska ekonomického a šetrenia mestského rozpočtu,“ zdôraznila.
 

Poskytujú dávku v núdzi

Uviedla, že rodičia majú nárok iba na štátne dávky, ktoré vypláca ÚPSVaR Čadca. „Príspevok pri narodení dieťaťa upravuje zákon o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí, alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá,“ povedala.
 

Podľa jej vyjadrení je sociálna politika mesta zameraná viac na podporu rodín v hmotnej alebo sociálnej núdzi. „Mesto poskytuje jednorazovú dávku v hmotnej núdzi,“ spresnila Petra Ďuranová. Ide o dávku a príspevky na úhradu mimoriadnych výdavkov na nevyhnutné ošatenie, základné vybavenie domácnosti, zakúpenie školských potrieb pre nezaopatrené deti a na mimoriadne liečebné náklady. Či mesto uvažuje o opätovnom vyplácaní príspevkov pri narodení dieťaťa, radnica neuviedla.

Silvia Kajánková
Snímka archív

Hodnotiť článok: 
No votes yet