Nad Žilinou lieta 13-metrová chobotnica

Trinásťmetrová chobotnica patrí azda medzi najväčšie šarkany na okolí.

ŽILINA. Podobné obrie šarkany možno zazrieť aj na oblohe v Novom Zélande či Austrálii. Práve odtiaľ čerpal inšpiráciu aj 22-ročný Boris Valiček zo žilinského sídliska Vlčince. „Šarkany ma vždy bavili. Keď som pozeral videá na internete, aby som si nejakého zostrojil, náhodou som sa dostal k tejto chobotnici,“ rozpráva.
 

Prvú pokusnú si vyrobil z igelitu. Tenký materiál však nevydržal nápor silného severáka a po niekoľkých letoch sa šarkan roztrhol. „Keď som už mal šablóny navrhnuté a vedel som, ako chobotnicu zostrojiť, rozhodol som sa urobiť originálnu verziu z materiálu, z ktorého sa vyrábajú padáky, aby už čosi vydržala,“ vysvetľuje mladý vynálezca.

 

Šarkana začal šiť na Vianoce a po dvoch mesiacoch bola trinásťmetrová červeno– čierna chobotnica s ôsmimi chápadlami na svete. „Dokopy som na jej ušitie použil 54,5 metra štvorcového látky skytex. Hlava má rozlohu dvakrát dva metre a chápadlá merajú jedenásť metrov,“ prezrádza.

Aby sa obria chobotnica odlepila od zeme, musel ju nielen dobre zošiť, ale aj vyviazať lanami. Jej pohyb ovláda tridsiatimi dvoma povrazmi. Lietať s ňou skúša na voľných plochách za Žilinou. „Všetko závisí od smeru vetra. Posledné týždne fúka severný vietor, ktorý mi robí na lokalite medzi Rosinou a Bytčicou, kde šarkana zvyknem vypúšťať, menšie problémy – fúka mi ho do závetria. Preto teraz chodím do Višňového na letisko, kde mi severák, naopak, pomáha,“ vysvetľuje Boris Valiček.

Ak bude v týchto dňoch duť vietor správnou silou a smerom, možno sa aj vy stanete svedkami letu chobotnice nad Žilinou. Inak sa na vypúšťanie obrieho šarkana môžete tešiť na jeseň a počas organizovania šarkaniád. A kto vie, možno nezazriete na oblohe len chobotnicu, ale aj iné, nečakané zviera. Ako nám totiž mladý Žilinčan medzi rečou prezradil, v hlave má už niekoľko originálnych nápadov.

Michala Stehlíková

Snímka archív B. Valiček

Hodnotiť článok: 
No votes yet